logo

Destek

Size kesintisiz hizmet sunabilmek için her zaman yanınızdayız.
info@perspectivesoft.com.tr
+90 506 611 13 86

Yerel Sunucu mu Bulut Sunucu mu?

Yerel Sunucu mu Bulut Sunucu mu?

Herkese merhaba,

 

Bu hafta ki yazı dizimizde, sunucu seçimi sırasında kararsızlıklar yaşayan yazılımcı arkadaşlarımız için yerel sunucu ve bulut sunucu sistemini karşılaştırmak istedik. Yazımızda şimdiye kadar yaşadıklarımızdan edindiğimiz tecrübelerimizi sizlere aktarmaya çalışacağız.

 

Sunucu seçiminden önce hazırladığınız yazılımın hangi sistemde yazıldığı, nasıl bir kullanıma sahip olacağı, sunucu üzerinden ne gibi işlemler yapılacağı, şirket olarak sunucu sistemine ayıracağınız bütçenin büyüklüğü hayati önem arzetmektedir.

 

Siz bu sorular üzerinde düşünürken biz biraz da bulut ve yerel sunucular hakkında konuşalım..

 

Bulut sunucular yazılımcılara sağladığı esnek altyapısı ile vazgeçilmesi zor bir hal olmuş noktada. Özellikle büyüyen ve sürekli bir değişim içerisinde olan şirketlerin ihtiyaçlarına en iyi şekilde cevap verdiği için ideal bir sunucu sistemi diyebiliriz. Sunucunuzdan çok rahat hareket edebileceğiniz bir esneklik, yüksek performans ve güçlü altyapı beklemekte iseniz kesinlikle bulut sunucuları öneriyoruz. Fakat düşük gecikme süresi ve yüksek hızın önemli olduğunu düşünüyorsanız ve kiralayacağınız bulut sunucu müşterilerinizden çok uzak bir lokasyonda ise yerel sunucular düşünülebilir.

 

Peki nasıl? Uzakdoğuda kiralamış olduğunuz bir bulut sunucu ve Türkiye’de bulunan bir yerel sunucunun; Türkiye’deki müşterilerinize hizmet vermesini kıyaslayacak olursak, genel algı olarak müşteriye yakın yerel sunucular tercih edilmekte fakat bulut sunucular kadar yazılımcıların yanında olan bir sistem değildir.

 

Sunucumuza karar vermeden önce bir de olağanüstü durumları göz önünde bulunduralım. Mesela yerel sunucunuzun bulunduğu bölgede kazı çalışması sebebi ile elektrikler kesildi, internet şebekesi ile ilgili bir sorun yaşandı veya bulunduğu ortamı sel bastı. Şimdi ne yapacağız? Kara kara düşündüğünüzü görür gibiyim.

 

Çok fazla bulut sunucu reklamı yapmadan konuyu toparlamak gerekirse ;

  • Sisteminizin ihtiyaçları,
  • Müşterilerinizin talepleri,
  • Beklentileriniz,
  • Bütçeniz,

sizin sunucu seçmekteki en büyük kriterlerinizi oluşturacak.

 

Siz ne yapıyorsunuz diye sorarsanız; 7/24 “profesyonel” müşteri desteği olan, kullanmadan önce mutlaka ama mutlaka performansını test ettiğimiz, kullanıcı referansı ile tavsiye edilmiş, kurumsal çalışma prensibine sahip bir sunucu şirketinden bulut sunucu kullanıyoruz. Size de kesinlikle tavsiye ediyoruz.

 

Sağlıcakla kalın.

admin
No Comments

Post a Comment

Comment
Name
Email
Website